דנילוב יועצי פרישה ומיסוי | ההתמחות במיסוי לקראת פרישה ועזיבת עבודה

פיצויי פיטורים

פיצויי הפיטורים מיועדים להגן עליכם ככל האפשר מהנזקים הכלכליים הכרוכים בכך. למרות הרצון הטוב של כל הצדדים לסיים את ההתקשרות ביניהם...

התפטרתם או פוטרתם מעבודתכם? אין ספק שאירוע פיטורים עלול להיות טראומתי למדי, במיוחד כשמדובר בעבודה של שנים. פיצויי הפיטורים מיועדים להגן עליכם ככל האפשר מהנזקים הכלכליים הכרוכים בכך.

למרות הרצון הטוב של כל הצדדים לסיים את ההתקשרות ביניהם, הרי לעיתים קרובות מידי, המפוטרים אינם מקבלים את מלא פיצויים להם הם זכאים. בדרך כלל מדובר בתום לב מצד המעסיק וחוסר ערנות מהעובד שפרש או פוטר. עם זאת, לצערנו לעיתים מדובר במדיניות מכוונת של "עיגול פינות" מצד המעסיק וחוסר נעימות מצד המועסק. חשוב להבין שפיצויי הפיטורים מהווים זכות אלמנטרית שאותה אתם זכאים למצות בכדי לפתוח דף חדש בהצלחה.

 

מי זכאי לפיצויי פיטורים?

כל עובד שעבד לפחות שנה במקום עבודה, זכאי  לפיצוי פיטורים, לפחות על פי הקבוע בחוק, או על פי הסכם אחר שמשפר את תנאיו. אם העובד פוטר בסמוך לתום שנת העבודה, הרי יש חשש שהדבר נעשה בכדי למנוע ממנו פיצויי פיטורים. במצב זה יידרש המעסיק להעביר לו את החלק היחסי של הפיצויים אותם הוא זכאי לקבל.
פיצויי פיטורים יקבל העובד גם אם מעסיקו נפטר או יקבלו שאריו של מועסק שנפטר. סיבות נוספות המביאות לקבלת פיצויי פיטורים הן מעצר לשישה חודשים ומעלה, המעסיקים הוחלפו או שהחברה בה הוא מועסק פורקה בשל פשיטת רגל, ועוד.
למרות שבדרך כלל לא נהוג לתת פיצויי פיטורים לעובד שהתפטר הרי שיש על כך לא מעט סיגים. אלה כוללים הרעת תנאים, הסדר פיצויים על פי סעיף 14, מעבר דירה, טיפול בילד ועוד.

 

כמה פיצויים מקבלים ואיך מגישים בקשה?

חישוב פיצויי פיטורים נגזר ממספר פרמטרים הכוללים את תקופת העסקה, היקף המשרה, היקף הביטוח הפנסיוני, גובה שכרו האחרון של העובד וכן את אחוז שיעור הפיצויים.

האם אנו בטוחים שהשכר החודשי האחרון לפני הפרישה שלפיו מבוצעים חישוב פיצויי הפיטורין נעשה בצורה חוקית ונכונה על ידי המעביד? האם תקופות שהיינו בחופשה מאושרת או חופשת לידה נלקחים בחשבון? לצערנו רוב ככול העובדים אינם מודעים לזכויותיהם המגיעות לפי החוק.

נכון לתחילת שנת 2019, אחוז שיעור הפיצויים המלא עבור עובד שפוטר עומד על 8 אחוזים ושליש. מכיוון שחוקי העסקה משתנים מעת לעת הרי מתחוללים הבדלים מסוימים בהיקף הפיצויים, כתלות בתחילת העסקה.

עקרונית, המעסיק נדרש למלא עבור העובד את טופס 161 למס הכנסה. בטופס זה יפורטו כל חודשי העסקה של העובד, היקף שכרו, היקף המשרה, הפרשות לביטוח פנסיוני ועוד. חשוב לציין שטעיות במילוי הטופס נפוצות ומתורגמות לעיתים קרובות לפגיעה בזכויות או במיסוי מיותר.

כמו כן על מנת לשחרר את כספי הפיצויים לחשבון הבנק הפרטי שלכם עליכם למלא טופס 161 א' -הודעת עובד עקב פרישה מעבודה ולחתום עליו. רוב ככול המעסיקים ממלאים טופס זה בלא הסבר ברור לעובד על מהות הטופס והשלכותיו ,דבר שעלול לפגוע בעתיד בזכויות הפנסיוניות של העובד.

לדוגמא ניתן לבחור בסעיף 5.1 בטופס זה –יעוד כספים לרצף קצבה. בסעיף זה אנו מורים לחברת הביטוח שבשלב זה איננו מעונינים למשוך את פיצויי הפיטורין לחשבון הבנק אלא אנו רוצים להשאירם בקרן הפנסייה ולהגדיל את קצבת הפנסייה העתידית בהגיענו לגיל הפרישה.

 

מילוי טופס פיטורים בידי מומחה

כשעל הפרק עומדים סכומי כסף גבוהים, לא כדאי להקל ראש וכדאי להיות זהירים, במיוחד נכון הדבר באירוע מצער של פיטורים. מילוי או בדיקת טופס 161 בידי מומחה יכולה להביא לכם יתרונות ברורים שיבואו לידי ביטוי בשורה התחתונה בתקופה בה אתם נדרשים לשמור על כל שקל.

"אורן דנילוב" הוא משרד וותיק שמלווה את לקוחותיו בנושאים כלכליים שונים, לרבות פיטורים. המשרד מומחה למילוי ובדיקת טפסי 161 וכן טפסי 161א', ומבצע זאת תוך בדיקה קפדנית של כל היסטוריית העסקה ותנאיה עבור העובד. למידע נוסף על פיצויי פיטורים צרו קשר עכשיו במספר 054-7870901 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

אהבתם? שתפו!

אורן דנילוב
יועץ מס לפרישה

תכנון וייעוץ לפרישה

ההתמחות שלי היא מיסוי לקראת פרישה ועזיבת עבודה. אני עוזר לאנשים לקבל את כול הזכויות המגיעות להם לקראת הפרישה ולאחריה ע"י תכנון פרישה נכון תוך ליווי מלא מול המוסדות השונים.

הגשת דוחות שנתיים

ההתמחות שלי היא מיסוי לקראת פרישה ועזיבת עבודה. אני עוזר לאנשים לקבל את כול הזכויות המגיעות להם לקראת הפרישה ולאחריה ע"י תכנון פרישה נכון תוך ליווי מלא מול המוסדות השונים.

שאלה? כתבו לנו!

Tag Manager (noscript) -->